Polecane książki o związkach – cz.1

Autor Patrycja

Ostatnio porządkując książki (czyt. próbując je ułożyć tematycznie – jeśli oglądałyście_liście Przyjaciół, możecie się domyślać, do której z postaci jest mi najbliżej 😉 ), pomyślałam, że zebranie takiego zestawienia książek związanych z danym zagadnieniem może być dla Was pomocne. Zatem – dzisiaj część pierwsza polecanych książki o związkach! Jeśli jesteście na bieżąco z moimi postami na Instagramie, niektóre z nich prawdopodobnie już znacie (a może nawet też macie je w swojej kolekcji). 

Osiem randek, czyli jak ze sobą rozmawiać, żeby stworzyć szczęśliwy związek – Julie Schwartz Gottman, John Gottman 

Małżeństwo Gottmanów specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze stabilnością małżeństw i relacji partnerskich (bardzo polecam Wam stronę ich Instytutu – znajdziecie tam mnóstwo artykułów dotyczących bliskich związków i nie tylko). W tej książce przedstawiają propozycję odbycia 8 randek – każda z nich poświęcona jest innemu zagadnieniu – m.in radzeniu sobie z konfliktem, życiu seksualnemu, pracy i pieniądzom, powiększeniu rodziny czy marzeniom. Koncepcja randki jest tutaj rozumiana jako stworzenie przestrzeni do rozmowy. Autorzy podpowiadają, jakie miejsce może pasować do danego tematu, jak się przygotować czy jak zapobiegać ewentualnym trudnościom. Jeśli chcieliście_łyście kiedyś wypróbować jakieś karty dla par z tematami rozmów, ale z jakiegoś względu taka forma Wam nie odpowiadała, koniecznie sprawdźcie Osiem randek! 

#LOVE – Olga Kamińska 

Jest to super ciekawa książka o ewolucyjnych, biologicznych i społecznych podstawach miłości. Do tego Autorka tłumaczy trudne zagadnienia w naprawdę przystępny sposób, ilustrując je przykładami znanymi z popkultury. Możecie się z niej dowiedzieć m.in czym jest Dom Zdrowej Relacji (model stworzony przez wspomnianego już Gottmana ze współpracownikami), co oddala nas od siebie w romantycznych związkach, w jaki sposób relacje z opiekunami w dzieciństwie wpływają na funkcjonowanie w relacjach w dorosłości czy co utrudnia nam „dojście do siebie” po złamanym sercu. Wszystkie te zagadnienia i wskazówki są solidnie podparte badaniami naukowymi. Jeśli interesuje Was psychologia miłości, tej pozycji nie może zabraknąć na Waszym regale 🙂 

Partnerstwo bliskości – Amir Levine, Rachel Heller 

Tę książkę również możecie kojarzyć z moich polecajek na Instagramie – bo jest to książka, którą naprawdę każdy przeczytać powinien. Dowiecie się z niej, jak relacja z opiekunami we wczesnym dzieciństwie wpływa na Wasze aktualne funkcjonowanie w związkach. Z zawartych w niej kwestionariuszy możecie odkryć styl przywiązania – zarówno swój jak i obecnego/byłego partnera_ki. Możecie znaleźć odpowiedź na być może dręczące Was pytanie, dlaczego ostatnia relacja nie poszła po Waszej myśli, skąd się może brać poczucie samotności w związku, jakich pułapek się wystrzegać i dlaczego te wszystkie rady z popularnych magazynów czy poradników typu „Nigdy nie pisz pierwsza”, „Udawaj niezainteresowanego” nie dość, że są nieskuteczne, to z reguły dają efekt odwrotny do zamierzonego. Mogłabym naprawdę długo rozwodzić się nad zaletami tej książki, zachęcam jednak, abyście same_i po nią sięgnęli i sprawdzili, w jaki sposób wpłynie na Wasze postrzeganie związków. 

Jak nie bać się bliskości. O budowaniu dobrych więzi – Stefanie Stahl 

Szczerze mówiąc, zastanawiałam się, czy umieszczać tę książkę na liście – bo obok mnóstwa naprawdę cennych wskazówek (szczególnie jeśli Ty lub Twój partner_ka reprezentujecie unikający lub lękowo-unikający styl przywiązania), znajdziecie tutaj też parę niezbyt trafionych uogólnień i ocen. Niemniej, jeśli będziecie ją czytać z włączonym krytycznym wobec niektórych treści filtrem (co z resztą polecam przy każdej lekturze), możecie z niej sporo wziąć dla siebie – bo dowiecie się z niej m.in jak wykształca się lęk przed bliskimi relacjami, jak wpływa na Wasze codzienne funkcjonowanie, jak nieszczęśliwy związek może się przełożyć na samoocenę, czy jak można zadbać o siebie będąc w relacji z osobą z lękiem przed bliskością. Dlatego jeśli interesuje Was ta tematyka, zachęcam do zapoznania się z tą książką i wyrobienia sobie o niej zdania samej_mu. 

Miłość nie wystarczy. Jak rozwiązywać nieporozumienia i konflikty małżeńskie – Aaron T. Beck 

Myślę, że psychoterapeutom_tkom poznawczo-behawioralnym nie trzeba przedstawiać autora 🙂 Aaron Beck jest jednym z „ojców założycieli” psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i autorem wielu publikacji m.in. dotyczących zaburzeń lękowych i depresji. Miłość nie wystarczy znalazłam kiedyś w przydworcowej księgarni, nie wiedziałam nawet, że pojawił się nowy nakład. Książka mocno opiera się na CBTowych założeniach – zauważaniu wpływu myśli na emocje i zachowania, korygowaniu zniekształceń poznawczych (czyli swego rodzaju „filtrów” naszego umysłu), błędnych kołach czy zmianie wzorców zachowań. To, co na pewno warto mieć na uwadze to fakt, że książka została napisana ponad 30 lat temu – przez co też nie nazwałabym jej najbardziej inkluzywną. Niech to jednak Was nie zraża – jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób „zarządzać konfliktami” w związku, jak zaplanować zmianę nieprzystosowawczych zachowań, dlaczego czasami reagujemy przesadnie z pozornie błahych powodów i co można z tym zrobić, jak poprawić komunikację – warto po nią sięgnąć. Dzięki niej możecie poprzyglądać się swoim schematom funkcjonowania w relacji i ocenić, na ile są one dla Was i Waszych partnerów_ek pomocne i przystosowawcze. 

Jestem ciekawa, czy znacie i czytałyście_liście którąś z tych pozycji? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, jak Wam się podobała! Mam nadzieję, że moje zasoby czasowe pozwolą na napisanie drugiej części polecajek w nieodległej przyszłości 🙂

4.5 2 głosów
Article Rating

You may also like

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz o artykule! Zostaw komentarz! :)x