Recenzja: Na huśtawce emocji. Jak rozmawiać z bliskim z osobowością borderline

Autor Patrycja

Jak niejednokrotnie Wam wspominałam, bardzo lubię książki z Wydawnictwa UJ. Często też polecam Wam pozycje z ich serii Psyche/Soma, które są dedykowane czytelnikom szukającym wsparcia w zakresie konkretnych trudności (pokazywałam Wam już m.in. Lęk u dzieci, Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców czy, na Instagramie, W pułapce niepokoju). Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją najnowszej książki z tej serii – o komunikacji z bliską osobą z osobowością borderline (BPD)

Na huśtawce emocji przedstawia konkretny sposób prowadzenia komunikacji nazwany przez Autora techniką SET-UP. Może być też wykorzystywana do rozmów z osobami znajdującymi się w dużym napięciu emocjonalnym. Polega ona na uwzględnieniu w komunikacie kilku bardzo ważnych komponentów. SET jest akronimem od słów: support (wsparcie), empathy (empatia) i truth (prawda) i ma ułatwiać prowadzenie interakcji. UP z kolei oznacza understanding (wyrozumiałość) i perseverance (wytrwałość) i wskazuje na cele, które osoba borykająca się z BPD i jej/jego partner/partnerka próbują zrealizować w relacji. 

Technika ta została opracowana z myślą o codziennych zmaganiach w komunikacji z osobami o dużej chwiejności emocjonalnej i łatwym wpadaniu w gniew. Ma ona na celu przede wszystkim zapobiec częstym wybuchom konfliktów i ich dalszej eskalacji, które negatywnie odbijają się na związku. 

W książce znajdziecie wiele przykładów stosowania techniki SET-UP w codziennych sytuacjach. Jest bogato ilustrowana konkretnymi przykładami, dzięki którym łatwiej przychodzi zrozumienie jej specyfiki, możliwości i ograniczeń. Sporo w niej również informacji dotyczących najtrudniejszych aspektów funkcjonowania osób z BPD – m.in. gniewu, impulsywności, silnego lęku przed porzuceniem. Stanowi świetne uzupełnienie Nienawidzę Cię, nie odchodź!, poświęconemu również relacji z osobą z zaburzeniem osobowości borderline. 

Pierwsza część książki zawiera dokładny opis techniki SET-UP oraz techniki uzupełniające, o które można wzbogacić codzienną komunikację. Wielu czytelników znajdzie tutaj cenne wskazówki pomagające w bardziej efektywnej komunikacji. Druga część podejmuje temat wyzwań, jakie pojawiają się w relacji z osobą o osobowości borderline. Szczególnie pomocny może się wydać rozdział dotyczący strachu przed odrzuceniem oraz radzenia sobie z nim. Znaleźć w nim można szczegółowy plan działania, jak radzić sobie z tym strachem u bliskiej osoby i jakie strategie mogą okazać się pomocne. Wspierający może okazać się też fragment dotyczący pogodzenia się ze swoimi ograniczeniami w niesieniu pomocy oraz stawianiu granic. 

Myślę, że wartościowe i przydatne dla siebie treści wyciągną z tej książki nie tylko bliscy osób z BPD, ale wszystkie osoby, które chciałyby poprawić swoje umiejętności komunikacji. Szczególnie z pierwszej części, w której znajdziecie dokładny opis techniki SET-UP i możliwości jej stosowania. Ta książka może być ważna dla rodziców dorastających dzieci – stosowanie polecanych w niej narzędzi może pomóc w bardziej skutecznej i mniej konfliktowej komunikacji. 

5 2 głosów
Article Rating

You may also like

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz o artykule! Zostaw komentarz! :)x