Recenzja: Warsztaty intymności

Autor Patrycja

Mam bardzo sceptyczne podejście do wszelkiego rodzaju poradników, a w szczególności tych dotyczących seksualności. W większości przewijają się w kółko te same porady, które poziomem nie odstają za bardzo od porad oferowanych przez kolorowe magazyny. Z podobnym sceptycyzmem podeszłam do Warsztatów intymności, jednak zachęcona pozytywnymi opiniami, postanowiłam je przeczytać. I okazały się strzałem w dziesiątkę! 

Agnieszka Szeżyńska na niemal 400 stronach w bardzo ciekawy i przy tym przystępny sposób przeprowadza fantastyczną edukację seksualną dla osób dorosłych. W książce znajdziecie 10 treningów, każdy z nich porusza ważny aspekt seksualności – oczekiwania, potrzeby, system pobudzania i hamowania reakcji seksualnej czy wewnętrznego krytyka utrudniającego samoakceptację. Każdy trening dzieli się na „część merytoryczną”, w której Autorka przybliża teorię (co ważne, opartą na badaniach, nie na prywatnym „wydaejmisię”, co możemy spotkać w wielu innych pozycjach) i „część praktyczną” – zadania, które mają ułatwić wdrożenie nowych treści, spojrzenie na różne kwestie z dystansem lub poszukanie innej perspektywy, 

To, co bardzo mi się spodobało w Warsztatach to inkluzywne podejście do seksualności, uwzględniające różne jej odcienie, preferencje i potraktowanie ich z równym szacunkiem. Super, że książka pomaga w normalizowaniu różnych zachowań, potrzeb i niepokojów. Myślę, że dzięki lekturze wiele osób może przekonać się, że „nie tylko ja tak mam!”. 

Znajdziecie tu pytania skłaniające do refleksji (i być może zmiany) oraz bardzo konkretne narzędzia, które pomogą Wam taką zmianę przeprowadzić. Co ważne, ćwiczenia można realizować zarówno samej/samemu, jak i z partnerem/partnerką. 

Nie znajdziecie tutaj natomiast żadnego złotego środka czy recepty, która zadziała dla każdej i każdego i sprawi, że w łóżku będą fajerwerki. Autorka proponuje za to podejście partnerskie do książki – ona jest ekspertką od seksualności jako takiej, ale TY jesteś ekspertką/ekspertem do Twojej seksualności. 

Pomimo mojego początkowego sceptycyzmu, książkę uważam za naprawdę godną polecenia i jedną z najbardziej wartościowych pozycji dotyczących seksualności, jakie są obecnie dostępne w języku polskim. Na pewno nie da Wam gotowego rozwiązania, które na pewno zadziała (bo takiego po prostu nie ma), ale skłoni Was do zastanowienia się, czego oczekujecie w sferze seksu i jak możecie to osiągnąć. 

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz o artykule! Zostaw komentarz! :)x