Warsztaty intymności dla par – recenzja

Autor Patrycja

Rety, rety, jak ja czekałam na tę książkę! Do tego stopnia, że zaraz po premierze dzwoniłam do pobliskiej księgarni, kiedy książka pojawi się u nich 😉 Jeśli jesteście ciekawe_i, dlaczego aż tak na nią czekałam, zachęcam Was do przeczytania mojej recenzji poprzedniej książki Agnieszki Szeżyńskiej 🙂 

O ile pierwsza część zaprasza do zapoznania się ze swoją seksualnością i zawiera ćwiczenia, które można robić zarówno w pojedynkę jak i z partnerem lub partnerką, w Warsztatach intymności dla par znajdziecie bardzo dużo informacji i wskazówek dotyczących seksu w relacji. Podobnie jak poprzednie Warsztaty, te również składają się z kilku treningów (tym razem z 6). 3 dotyczą komunikacji (co ważne, nie tylko w seksie!), a 3 samego życia seksualnego. Każdy z treningów jest podzielony na Wiedzę, czyli część teoretyczną (która, jak w pierwszej części, jest napisana zarówno merytorycznie i bez zawiłości i nadmiernego żargonu) oraz Zadania, czyli część praktyczną. Ponadto, po każdej części Wiedzy znajdziecie dodatkowe pytania do przemyślenia, które możecie później omówić z partnerem lub partnerką – na przykład czy potraficie rozpoznać, co usprawnia, a co blokuje Waszą komunikację, jak możecie się wspierać, kiedy Wasze potrzeby się różnią, jak wyrażacie swoje emocje i jakie macie do nich podejście czy jakie są Wasze wyznaczniki udanej rozmowy.

Myślę sobie, że pracą z tą książką, czyli wspólne jej czytanie i wykonywanie zadań, omawianie ich, dzielenie się swoimi refleksjami, może pozytywnie wpłynąć na relację. 

Jeśli czujesz, że w Twoim związku są tematy, które do tej pory były przemilczane bo: 

Nie wiedzieliście/wiedziałyście, jak je podjąć 

Brakowało Wam narzędzi, aby je poruszyć 

Powodowały skrępowanie ze względu na szkodliwe przekonania, np. „O seksie się nie mówi, tylko się go uprawia”, „Im więcej się o seksie gada, tym jest gorszy” czy „To nie filozofia, żeby o tym rozmawiać”

Obawiałyście/obawialiście się, jak partner_ka zareagują, kiedy podejmiesz taki temat 

To bardzo Cię zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Tak jak w poprzednich Warsztatach, autorka stworzyła życzliwą, inkluzywną narrację, która daje przestrzeń na zadanie sobie, czasem po raz pierwszy, pytań dotyczących swojego funkcjonowania seksualnego, potrzeb i pragnień. 

Jest to jedna z tych książek, z którą warto pracować powoli, dając sobie czas na przemyślenie poszczególnych tematów i nasiąknięcie przeczytanych treści. Na koniec dodaję Wam kilka moich ulubionych cytatów:

„Seks nie jest nagrodą za dobre sprawowanie w roli osoby dorosłej.”

„Intencja pielęgnowania bliskości jest kwestią decyzji.”

„Żeby móc w pełni cieszyć się pożądaniem responsywnym i wyruszać na jego poszukiwanie inicjując seks, potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa i podejścia do zgody na seks nie jako pojedynczego aktu, lecz jako nieprzerwanego procesu (…) Kluczową kwestią staje się możliwość powiedzenia „stop” w trakcie seksu i renegocjacji dalszych działań, seksualnych bądź nie.”

5 2 głosów
Article Rating

You may also like

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz o artykule! Zostaw komentarz! :)x